Umělé tulipány - jako živé.
CZ - jsme hrdými sponzory knihy od 3.4.2017

Ptačí budky s vletovým otvorem 60 - 70 mm     

  

Ptačí budky s vletovým otvorem o průměru 60 až 70 mm jsou určeny především pro kavku obecnou, která patří mezi větší dutinové ptáky a ke vstupu do hnízda potřebuje prostornější otvor.

       

Tento rozměr odpovídá její tělesné velikosti i způsobu pohybu při nošení hnízdního materiálu a krmení mláďat. Menší vletové otvory by kavce neumožnily pohodlný vstup, a proto by je nevyužila.

          

Kavky hnízdí nejčastěji v dutinách starých stromů, ve věžích, komínech nebo ve větších štěrbinách budov. V dnešní krajině však o tato místa postupně přicházejí vlivem rekonstrukcí staveb a úbytku starých stromů.

   

Budka s větším vletovým otvorem jim poskytuje bezpečnou náhradu přirozených hnízdišť a je vhodná zejména pro umístění do vyšších stromů, parků, okrajů obcí nebo klidných míst v blízkosti otevřené krajiny. Zavěšením takové budky lze kavkám výrazně pomoci a zároveň získat možnost pozorovat hnízdění tohoto inteligentního a společenského ptáka zblízka.

    

  

✔  kavka obecná

✔  může se zabydlet i špaček

 

 

 

A proč bychom kavkám měli pomáhat? Sami si neparadí? 

        

Patří mezi velmi inteligentní ptáky a k lidem mají blízko. Pomoc ptákům formou ptačích budek dnes není náhradou jejich „neschopnosti“, ale je reakcí na prostředí, které jsme výrazně změnili my sami.

    

V minulosti měli dutinoví ptáci dostatek přirozených hnízdišť ve starých stromech, dřevěných stavbách a nezateplených domech.

       

Dnes však staré stromy mizí, parky se udržují bez dutin a budovy se utěsňují tak, aby v nich nezůstaly žádné mezery. Ptáci sice instinkt hnízdit neztratili, ale často už nemají kde. Stromy s dutinou se kácí.

         

Mnoho druhů by si za ideálních podmínek poradilo samo, jenže tyto podmínky v krajině chybí. Bez vhodných míst k hnízdění pak ptáci oblast opouštějí, nebo se jim nedaří úspěšně vyvést mláďata.

       

Zavěšením budky jim pomáháme vrátit to, co z prostředí postupně zmizelo, a zároveň podporujeme přirozenou rovnováhu. Ptáci se nám za to odmění regulací hmyzu, živým pohybem v zahradě a návratem druhů, které k našim domovům a krajině po generace patřily.

   

Toto je správná budka pro kavku >>>